Celý finanční svět upírá svou pozornost na zasedání FEDu 16.12 2015
Celý finanční svět upírá svou pozornost na příští zasedání Fedu, které se koná tuto středu 16.12.2015 a očekává, že FED již konečně po dlouhých devíti letech zvedne úrokové sazby. Jestli se Fed opravdu nakonec po všech výmluvách a zdržovacích taktických manévrech odhodlá k nicotnému navýšení úrokových sazeb ví jen jeho finanční mágové, ovšem pro vývoj světové ekonomiky a neblahého ekonomického trendu je to zcela bezvýznamné. Přesto se tomu přikládá enormní význam.
Každopádně se dá očekávat, že se dočkáme výrazného pohybu trhu.
Jak ale říká David Stockman, bývalý ekonomický odborník Reaganovy vlády, Fed se sám dostal do kouta, ze kterého není rozumné cesty ven a jeho další zpráva pro trhy bude ta, že jsou v tom sami a musí si s tím nějak poradit.
Jestliže by totiž mělo dojít k růstu úrokových sazeb, výše splátek úrokovů by se zvedla a dluhová zátěž by se stala dluhovým okovem, který táhne dlužníky do propasti. Proto nejspíše budou sazby zvednuty pouze zcela nevýznamně, aby nikomu neuškodily, a aby si Fed zachoval tvář.
Jak totiž neustále opakujeme, nic neroste věčně a toto pravidlo se vztahuje i na úvěrování. Po dvaceti letech bezuzdného vytváření kreditu totiž došlo k situaci, kdy celosvětový HDP představuje nějakých 78 bilionů dolarů, ale světový dluh představuje 225 bilionů. Toto jsou čísla z roku 2014 a víme, že globální HDP začíná klesat a dluh roste stále rychleji. Letos tedy klidně můžeme mít celosvětové HDP kolem 65 bilionů dolarů a dluh 250 bilionů.
Znamená to tedy, že kdyby si věřitelé nárokovali 10% úrok, splátka by byla 25 bilionů dolarů. Jestliže dluh neustále roste a globální HDP klesá, znamemá to jen jedno. Veškerá produktivní aktivita musí být obětována obsloužení dluhu. Tímto tempem se dostaneme brzy do situace, když obsluha dluhu požere celé světové HDP. Je to zcela jednoduchá matematická úvaha, kterou ale samozřejmě globální bankéři a jejich ekonomové nemohou připustit.A to se vůbec, ale vůbec nikdo nebaví o splátce jistiny, kterou jak vidíme je dávno nemožné splatit. Prostě 60 bilionů na platbu 220 bilionů nestačí ne?
V tomto světle je tedy jakékoli zvýšení úrokových sazeb jen urychlením celosvětového kolapsu dlužníků ať si říká kdo chce co chce. To jsme ještě zcela opomněli tu skutenost, že ne nepodstatnou část světového HPD představují finanční operace, které mají často jen účetní charakter a nejsou produktivní.
Je tedy nutné stále mít před sebou tu skutečnost, že svět je předlužený a finanční aktiva začnou krachovat, protože jsou založena na vztahu, kdy jedna strana musí zaplatit druhé. Jak vidíme, tento předpoklad nebude možno splnit.
Proto si tedy se zájmem počkejme do zítřka, kdy finanční trhy budou v euforii nebo depresi nebo budou zmítány nejistotou. Jak jsme si vysvětlili, na trendu kdy dluh roste rychleji, než reálné HDP to nic nezmění.
zdroj:www.zlate-investovani.cz