Kam doporučuje investovat peníze Warren Buffett?
Warren Buffett je jedním z největších a nejúspěšnějších investorů historie. Díky chytrým investicím do různých společností vydělal miliardy dolarů. Jeho přístup k investování je vskutku obdivuhodný. Všem lidem, co to s investicemi myslí vážně, doporučuji přečíst něco o jeho přístupu (např.v knize Jak vybírat podhodnocené akcie a vydělat na jejich růstu je jeho kariéra dobře popsána). Podívejme se trochu do jeho myšlení a odhalme, kde jsou větší rizika. Kde jsou větší rizika? V akciích anebo v držení hotovosti?Většina lidí řekne že jednoznačně akcie. U akcií máte nejistotu vývoje do budoucna a nevíte, zda půjde nahoru nebo dolů. Navíc v dnešní době nikdo neví, co bude dál. Jak to budes nezaměstnaností, úrokovými sazbami atd., rizik je mnoho.Warren Buffett to ale celé vidí jinak. Jeho odpověď je jednoznačná - riziko nese
držení hotovosti. Akcie veřejně obchodovaných společností jsou ve výsledku méně rizikové, než hotovost. Zdá se vám to jako nesmysl? Podívejme se na důvod proč.
Proč je hotovost rizikovější než akcie?
Akcie vám dávají šanci růstu. S přihlédnutím k dlouhodobé růstové tendenci ekonomiky, růstu počtu obyvatel a blahobytu, je zde potenciál na takový vývoj i dobudoucna. Pokud vybereme stabilní a silné společnosti, je velká šance, že nám ponesou zisk kapitálový i dividendový. Za padesátiletou periodu 1964-2014 vydělal akciový index S&P500 více než 11 tisíc procent. Oproti tomu hodnota dolaru klesla o 87%. Můžete namítat, že akcie sice výnos přinesly, ale stále v nich bylo větší riziko než v hotovosti. Zde záleží na tom, jak chápeme riziko. Zaměřme se tedy na toto.
Jak chápat riziko?
Problém dnešní doby a dokonce i akademického prostředí je, že riziko je spojováno s volatilitou. Akcie jsou volatilní a mohou skákat nahoru a dolu o několik %, v krizích i desítek %. Ale znamená volatilita v dlouhodobém horizontu riziko? V reálném prostředí spolu tyto dvě veličiny nemají nic společného,i když se to učí dokonce i na vysokých školách. Akcie může silně růst a mít u toho silné výkyvy, to z ní ale nedělá nekvalitní titul.
Riziko je potřeba správně definovat jako pravděpodobnost trvalé ztráty kapitálu. Pokuddržíte hotovost, máte 100% jistotu, že budete o peníze přicházet kvůli inflaci a tu již zpět nevrátíte. Pokud ale vložíte peníze do akcie, která projde korekcí např. 20%, tak v případě kvalitní společnosti je návrat pravděpodobný. Tento pohled vnáší úplně nové světlo na riziko. Nakupování veřejně obchodovaných akcií není bez rizika, ale pocit bezpečnosti v hotovosti je přelud a je to čistě psychologický pocit, kdy vidíme na účtu stále stejnou částku, nebo rostoucí o úrok 0,1%.