Kiyosaki se připojil k Bank of America: 3000 dolarů za unci!
Jeff Curie, šéf komoditních analytiků investiční banky Goldman Sachs, v televizi Bloomberg nastínil důvody, proč sází na zlato. Za nejdůležitější z nich považuje fakt, že veškeré finanční stimulace zatím nikam nevedou.
„Dlouhodobě tvrdíme, že zlato je měnou poslední instance. Slouží jako zajištění proti znehodnocení měny, jak pozorujeme v reakcích na současné šoky u strážců měn,“ řekl nedávno pro MarketWatch Curie, jak jsme již psali.
Goldman Sachs ale není jedinou investiční bankou, která letos jede na zlaté vlně. Kanadská investiční banka a poskytovatel finančních služeb TD Securities uvedli, že v příštích třech měsících očekávají, že cena zlata dosáhne 1900 dolarů za unci.
„Nerozpakujeme se kupovat zlato za 1710 dolarů s cílem 1900 dolarů, protože předpokládáme pokračující růst investiční poptávky uprostřed masivních a dlouhodobých nekonvenčních stimulů centrálních bank,“ uvedli vedoucí globální strategie TD Securities Bart Melek a jeden z jejich komoditních stratégů Daniel Ghali. „Nejnovější program kvantitativního uvolňování Fedu (americké centrální banky) je rekordní.“
Peníze, sazby, inflace
„Samozřejmě, existuje tu známý vztah mezi kvantitativním uvolňováním a nízkými reálnými sazbami, který zvyšuje inflační očekávání rychleji než nominální sazby. Fed a další centrální banky po deseti letech inflace pod cílovou hodnotou a nově objeveného zájmu o asymetrické cílení inflace budou udržovat své strategie mnohem déle, než se očekávalo,“ dodávají kanadští analytici.
Než bude zlato moci jít mnohem výš, musí být podle Meleka vidět trochu víc ekonomické stability v USA, při které by inflace mohla zvýšit cenu zlata.
V dubnu Bank of America zvýšila svůj 18měsíční cenový cíl pro zlato ze 2000 na 3000 dolarů za unci. Analýzu vypracovali Michael Widmer, expert na kovy, a Francisco Blanch, který je globálním šéfem výzkumu komodit.
Oba analytici očekávají, že poptávka po zlatě vzroste následkem toho, že vlády na celém světě nasadily těžké dělostřelectvo v měnových a fiskálních nástrojích v boji proti ekonomickým škodám způsobeným pandemií: „Vzhledem k tomu, že fiskální výdaje prudce rostou a rozvahy centrálních bank se násobí, mohou se měnové trhy dostat pod tlak. Investoři tak budou dál usilovat o zlato.“
Kiyosakiho Twitter
Roy Sebag, zakladatel depozitáře drahých kovů Goldmoney, prohlásil: „Fed úplně změnil pravidla – reálná úroková míra se ještě více propadla, a tak vidíme, že všechny peníze okamžitě plynou do zlata.“ Potvrzuje to i růst ceny zlata. Meziročně zdražilo o 13,82 procenta, doplnil portál Cryptoglobe.com.
Autor řady knih o osobním financování Robert Kiyosaki vypracoval některé odvážné předpovědi cen pro stříbro, zlato a bitcoiny. Kiyosaki, který za posledních několik týdnů opakovaně kritizoval reakci Fedu na ekonomické škody způsobené pandemií, rozeslal tweet se svou prognózou.
Myslí si, že cena stříbra, zlata a bitcoinů půjde během příštích pár let stále nahoru. Pokud jde o zlato, Kiyosaki předjímá 3000 dolarů za unci do jednoho roku. U stříbra má dojít ke zdražení z dnešních 17 na 40 dolarů za unci během pěti let. A u bitcoinu z dnešních 9800 dolarů na 75 tisíc dolarů za tři roky.
„Ekonomika umírá. Fed je nekompetentní. Naděje uvadají. Připravujte se na nejhorší,“ předestírá v tweetu autor ekonomických bestsellerů.