Není zlato jako zlato....papírové zlato?....pozor....

26.11.2016 20:45
Inflace papírového zlata
 

Světové měny jsou dnes volatilnější než akcie nebo dluhopisy. Přesto má drtivá většina domácností své úspory v lokálních měnách. Ve fyzickém zlatě je celosvětově uloženo jen 0,1 procenta úspor domácností. Navzdory tomu, že fyzické zlato si centrální banky nemohou vytisknout stejně jako peníze a tím ho, stejně jako peníze, znehodnotit. Jenže to tak zcela neplatí.

Ve fyzickém zlatě je celosvětově uloženo jen 0,1 procenta úspor domácností. Foto: Shutterstock

Ve fyzickém zlatě je celosvětově uloženo jen 0,1 procenta úspor domácností. Foto: Shutterstock

Existuje mnohem větší obchod se zlatem, který provozují různé fondy, burzy a banky vzácných kovů. Všem kraluje newyorská komoditní burza Comex, kde se však obchoduje pouze s kontrakty a opcemi. Podle analytika společnosti Zlato Davida Maráška ale vlastnit zlato v papírové podobě je totéž, jako vlastnit naskenovaný obraz Pabla Picassa. „Za 4,4 miliardy korun sken Picassova obrazu Alžírské ženy v aukci nevydražíte,“ usmívá se Marášek.

„Značný podíl investiční poptávky po zlatě je absorbován rychlým růstem nových produktů papírového zlata. Při celosvětovém nedostatku fyzického zlata je však stále jasnější, že drtivá většina z nich nejsou nic víc než další produkty “frakčně-rezervního bankovnictví“ a že se cena zlata replikuje pomocí derivátů s malým nebo nulovým fyzickým krytím,“ konstatuje Marášek.

Podle analytika mnoho produktů typu papírového zlata nemá krytí zlatem skutečným. Jestliže ještě v minulém roce na jednu unci fyzického zlata připadalo 228 uncí zlata v papírové podobě, podle nejnovějších údajů se tento poměr letos zhoršil na 550 uncí papírového zlata vůči jedné unci skutečně existujícího kovu.

„Papírová burza zlata Comex, která stále určuje ceny, má nyní 185 tisíc uncí (zhruba šest tun) fyzického zlata. Kdyby se všichni majitelé papírových uncí rozhodli požádat o vypořádání obchodu ve fyzické formě zlata, jen 0,2 procenta vlastníků finančních derivátů na zlato by své zlato skutečně dostalo,“ tvrdí Marášek.

A právě díky Comexu cena zlata neroste tak, jak by odpovídalo jeho nedostatku na trhu. „Nedivte se. Je zapotřebí extrémně velkého množství papíru, aby se cena fyzického zlata extrémně stlačovala. Jinými slovy, aby se manipulovala cena,“ dodává Marášek a pokračuje: „I když budete mít peníze, nikdo vám dnes neprodá 20 tun zlata.“

Před rokem 2013 bylo běžné, že rafinerie byly schopny dodat obchodníkům fyzické zlato do týdne. „Dnes čekáte čtyři až pět týdnů, a to i v případě menších gramáží. Kdyby cena zlata, jako v minulých týdnech, padala přirozeně, protože by ho doopravdy nikdo nechtěl, budou ho všichni obchodníci, rafinérky a mincovny mít plné sklady a s minimální marží ho máte téměř okamžitě. Děje se však pravý opak,“ líčí situaci na trhu analytik společnosti obchodující s reálným zlatem.