Údaje Vindicie asociace pojišťoven odmítla. „Cílem pojišťoven je odškodnit poškozené rychle a ve férové výši, za tím účelem se účastnily i práce na nové doporučující metodice pro odškodnění škod na zdraví v rámci nového občanského zákoníku,“ reagoval analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička. Starý systém bodového hodnocení se pro škody podle nového občanského zákoníku nepoužívá a argumentace ním není správná, podotkl.
Soudy nezohledňují všechny nýsledky pro poškozeného
Podle statistik Centra služeb pro silniční dopravu se roce 2017 v Česku stalo 103.821 dopravních nehod, u kterých se 2339 osob zranilo těžce a desetkrát tolik lehce. „Novou zbraň dal lidem do ruky nový občanský zákoník. Lidé, kteří jsou aktivní a situaci s odškodněním řeší, uspějí v devíti z deseti případů,“ upozornil Beck.
Problém je podle Becka v tom, že soudy nezohledňují individuální a společenské následky pro poškozeného. K neznalosti se většinou přidává i stres z těžké situace, kdy se lidé soustředí na své zdravotní potíže. Nejde přitom jen o samotné zranění.
„Nejde jen o kompenzaci výpadu příjmu manžela a přiměřené bolestné. Takové zranění má vliv i na jeho blízké. Manželka často musí zůstat doma, aby manžela ošetřovala. Oba musí dojíždět k lékaři. Výpadek příjmů může ohrozit splátky hypoték, půjček nebo leasingu u auta. Z pomyslných 30.000 až 50.000 Kč za dvojitou zlomeninu je tak najednou třeba desetkrát vyšší částka, která už může rodinu finančně velmi bolet,“ uvedl Beck.
Ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví společnosti Deloitte Karel Veselý očekává, že tlak na vyšší plnění ze zdravotních škod bude pokračovat, a donutí postupně pojišťovny i ke zvýšení ceny povinného ručení.