Používají velké banky na potlačení cen zlata deriváty? Dave Kranzler a Paul Craig Roberts
Již mnohokrát jsme vysvětlovali, jak agenti FEDu, banky obchodující s drahými kovy (JPMorgan Chase, HSBC a Scotia) prodávají na Comexu (burza termínovaných kontraktů na budoucí dodávku zlata) nekryté holé pozice (naked shorts), aby dosáhly snížení ceny zlata, která by jinak rostla. Tím, že na burzu termínovaných kontraktů vhodí obrovské množství nekrytých kontraktů, se vytvoří uměle "papírové zlato" a tato změna v nabídce tlačí cenu zlata dolů.
Tato manipulace funguje proto, že hedžové fondy, které jsou hlavními klienty na nákup krátkých pozic (sázejí na pokles ceny) nemají v úmyslu zlato představované kontraktem odebrat a spokojí se s vypořádáním v dolarech. To znamená, že banky, které prodaly nekryté kontrakty nikdy neriskují, přestože nemohou kov dodat. Kdykoli totiž celkové množství papírových kontraktů na zlato (open interest) snadno převýšit skutečné množství dostupného zlata, což se na trhu jiných komodit nikdy nestává.
Jinými slovy, burza termínovaných kontraktů na zlato a stříbro není místem, kde lidé nakupují a prodávají tyto kovy. Tyto burzy jsou trhem, kde lidé spekulují na budoucí ceny kovů a kde hedžové fondy užívají termínované kontrakty na zlato jako pojistku pro jiné obchody (sázky), podle různých matematických modelů, které používají. Důvodem, proč mohou banky obchodující s termínovanými kontrakty na budoucí dodávky drahých kovů tlačit cenu dolů, přestože poptávka roste je skutečnost, že cena fyzického investičního zlata a stříbra je určována doposud tímto spekulativním papírovým trhem a ne trhem fyzickým, kde lidé nakupují a prodávají zlaté cihly a investiční zlaté mince.
Minulý týden například US Mint oznámil, že je vyprodán pro 1 Oz stříbrné americké mince Eagly. Zákon nabídky a poptávky však zafungoval zcela opačně a cena stříbra klesla. Takováto ekonomická anomálie může být vysvětlena pouze manipulací cen na trhu, kde se nabídka tvoří tiskem papírových kontraktů.
Očividně dochází k podvodu, což je manipulace cen, ale nikdo není potrestán. FED a ministerstvo financí US tuto skutečnost podporují, protože potlačení ceny drahých kovů chrání hodnotu a postavení dolaru jako světové rezervní měny a brání zlatu a stříbru, aby mohly plnit svou roli jako vysílač, který varuje před finančními a ekonomickými problémy.
Držení ceny zlata potlačuje varovné signály a umožňuje pokračování tvorby bublin na finančních trzích a možnosti Washingtonu uvalit sankce na jiné světové mocnosti, které nemají světovou měnu.
Zjistili jsme také, že deriváty OTC (over the counter, neveřejně obchodovatelné) hrají významnou roli v snížení cen a zároveň poskytují bankám obchodujícím s drahými kovy vytvoření dlouhých pozic (pozic na rostoucí cenu zlata), které skrývají manipulaci ceny na burze termínovaných kontraktů.
OTC deriváty jsou privátně vytvořené kontrakty velkými bankami mezi sebou navzájem. Jsou papírovým derivátem /odvozeninou/, tedy formou představující finanční instrument nebo komoditu. O tomto se ví jen velice málo. Briooksley Born, šéf CFTC za Clintona správně řekl, že deriváty musí být regulovány. Šéf FEDu Alan Greenspan, ministr financí Robert Rubin a Larry Summers, všichni de fakto agenti velkých bank však přesvědčili Kongres, aby komisi pro dohled CFTC regulaci derivátů neumožnil.
Absence regulace znamená, že informace o způsobu užití těchto derivátů bankami není dostupná. Když byla banka JPMorgan vyšetřována pro svoji krátkou pozici ve stříbře na Comexu, banka přesvědčila komisi CFTC, že svou krátkou pozici na Comexu použila jako pojistku (hedž) vůči dlouhým pozicím v OTC derivátech. Jinými slovy, JPMorgan použila deriváty, aby zaštítila svůj útok na cenu stříbra na burze termínovaných kontraktů.
V průběhu letošního roku se útok na ceny drahých kovů zostřil a dostal ceny do pozic, kde byly před mnoha lety. Během prvního kvartálu letošního roku došlo k obrovskému nárůstu derivátů na drahé kovy. Jestliže tyto dlouhé pozice byly pojistkami bank , proč ceny zlata a stříbra klesly?
Více důkazů o manipulaci cen přichází díky pokračujícímu propadu cen zlata a stříbra na burze termínovaných kontraktů, přestože poptávka po drahých kovech ve fyzické podobě neustále roste tak, že mincovny jsou vyprodány. Nejistoty, které jsou spojeny s řeckými hlasováním zvyšují systémovou nejistotu. Normální reakcí by byla rostoucí a ne padající cena drahých kovů.
Dalším důkazem je, že neregulované deriváty OTC na stříbro a zlato nejsou skutečnou pojistkou na krátké pozice na Comexu, ale sami o sobě jsou vytvořeny jako další zbraň v útoky na ceny drahých kovů.
Jestliže je tento předpoklad správný, naznačuje to, že sedm posledních let, kdy jsou zachraňovány velké banky, které kontrolují FED a ministerstvo financí USA na úkor americké ekonomiky ohrozilo dolar do takové míry, že musí být chráněn za každou cenu, včetně tolerance regulátorů vůči nelegálním aktivitám, které potlačují ceny zlata a stříbra.
zdroj: Dave Kranzler a Paul Craig Roberts