Přede dvěma lety o záporných úrokových sazbách nikdo nic nevěděl

21.04.2016 08:43

Před dvěma lety o záporných úrokových sazbách nikdo nic neslyšel, ale dnes jsou stále více a více běžné.  Evropa má záporné sazby od roku 2014. Japonsko je zavedlo letos v lednu. Dánsko, Švýcarsko  a Švédsko mají také záporné sazby.

Vlády tvrdí, že záporné sazby přispějí "stimulaci" ekonomiky....

Teorie říká, že když budou lidé platit za své úspory, budou spořit méně a utrácet více.  Budou kupovat více televizorů, nemovitostí a akcií.  Toto by mělo nastartovat růst ekonomiky.

Jedná se ale o nebezpečný mýtus. Zakladatel Casey Research, Doug Casey tvrdí, že tato politika naopak hospodářství ničí.

Součástí keynesiánského pohledu je, že utrácení  a spotřeba pohání ekonomiku. Není to pouze omyl, je to přesný opak toho, co je pravda.  Hospodářství vždy pohání výroba a úspory.  Musíte uspořit , abyste mohli budovat kapitál a kapitál je potřeba pro všechno. Tito lidé tedy ničí samotnou podstatu civilizace.

Celé měsíce tvrdíme, že záporné úrokové sazby budou mít vážné následky...

A nyní se dokonce přidávají i mainstreamová média.

Barron´s opublikoval  článek s názvem " Ultranízké sazby vytváří dlouhodobý problém". Autor článku říká, že nulové a záporné sazby donutily investory nakupovat riskantní aktiva.

V březnu přinesl Financial Times článek s názvem " Negativní úrokové sazby jsou vysoce rizikovým experimentem".

Larry Fink, zakladatel fondu BlackRock, který spravuje 4,5 bilionů USD, což je více, než jakákoliv jiná firma na planetě je přesvědčen, že záporné sazby jsou  "největší krizí" současného světa. Před dvěma týdny napsal Fink svým akcionářům, že politika záporných sazeb má zcela opačné důsledky.

zdroj: The Casey Report