Schenker: Slabý HDP odpálí zlato k nebesům jako raketu

21.04.2017 22:06
 

Od roku 2000 si zlato každý rok připisuje v průměru 11% zhodnocení. To je čtyřikrát víc než britské nemovitosti, dvakrát víc než nemovitosti v Londýně a třikrát víc než Dow Jonesův index. Rok 2017 vypadá podobně. Obchodník se zlatem, londýnská společnost Sharps Pixley, na svých webových stránkách dokonce předpokládá zhodnocení 15 % v průměru za rok, tedy 1310 dolarů za unci jako průměrnou celoroční cenu, a to ještě poznamenává, že se v odhadech drží zpátky. Není divu, když zlato o 11 % zdražilo jen za první tři měsíce roku. V českých korunách jen za poslední měsíc o 6 %.

V českých korunách zlato přibralo jen za uplynulých třicet dnů šest procent. Foto: Shutterstock

„Stále existuje velký prostor pro nákup zlata. Je zřejmé, že zlato je stále pouze zhruba tam, kde by bylo v přirozeném vývoji bez hospodářské krize. Růst ceny zlata mezi lety 2000 až 2008 byl založen na zdravých základech nabídky a poptávky, a samozřejmě na přiměřeném růstu nákladů… zkrátka, na současné úrovni s ohledem na výhled pro inflaci a pokračující geopolitické nejistoty,“ píše analytik Sharps Pixley Ross Norman.

Cena zlata je podle jeho výhledu stále výhodná. „Stejně jako většiny pojistek je nejlepší koupit si zlato předtím, než si myslíte, že ho budete potřebovat. A ten čas nyní přichází,“ agituje Norman. Jako silný argument používá fakt, že když zlato posledně vyšplhalo nad 1290 dolarů, rozběhlo se dál k historické rekordní ceně 1922 dolarů z 22. září 2011. Podle analytika akciové společnosti Zlato Davida Maráška, v českých korunách zlato přibralo jen za uplynulých třicet dnů šest procent.

Silný příběh by mohl pokračovat

Je těžké najít na internetu nějaké stránky, které by psaly jinak, než o posilování zlata. Prestige Economics„Silný běh zlata by mohl pokračovat, když americký dolar oslabuje a investoři hledají bezpečné útočiště tváří v tvář rostoucím geopolitickým rizikům.“ Investment Week„Cena zlata letos vzrostla o 11 %, protože investoři se dívají na komodity jako na úkryt před nejistotami vládní a hospodářské politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.“

„Přestože v září a v prosinci očekáváme další růst úrokových sazeb a čtyři nárůsty sazeb v příštím roce, myslíme si, že hodně z toho pohltí růst cen. Postupně oslabující dolar bude posilovat zlato,“ cituje Investment Week Jasona Schenkera, zakladatele výzkumné agentury Prestige Economics.

„Americké akciové fondy zažily největší odliv od hlasování o brexitu. Trhy reagují na geopolitické napětí po celém světě, zejména na vojenské akce USA. Minulý měsíc investoři přešli do bezrizikového režimu, když Trump nedokázal prosadit reformu zdravotního zákona kvůli opozici jeho vlastní strany, což zastavilo růst akciových trhů v USA,“ dodává server.

Vystartuje zlato?

Kromě toho v průzkumu agentury Bloomberg z minulého týdne nebyli analytici a obchodníci od prosince 2015 tak pozitivní vůči zlatu jako nyní. Jason Schenker v TV Bloomberg řekl: „Pokud 28. dubna dostaneme slabá čísla o vývoji HDP v prvním čtvrtletí, postihne to akcie, postihne to dolar a zlato vystartuje k nebesům jako raketa.“

Sharps Pixley uvádějí ještě jednu zajímavou souvislost s budoucím americkým hospodářským vývojem:„Zadlužení USA dosahuje stropu. Celkové americké zlaté rezervy představují asi 8045 tun, pokud bychom denominovali aktuální dluh do zlata, pak USA dluží 450 000 tun – asi trojnásobek všeho dosud vytěženého zlata v historii lidstva.“