Tři důvody, proč by unce zlata mohla stát 2000 dolarů

20.07.2016 07:58
 

Od prvního ledna letošního roku stoupla hodnota zlata o víc než 300 dolarů za unci. Zisky těch, kdo vlastní akcie těžebních společností, se z roku na rok zdvojnásobily. U deseti z osmadvaceti těžařských titulů na burze v USA došlo dokonce k trojnásobnému zhodnocení akcií.

V blízkém horizontu by cena fyzického zlata mohla dosáhnout dvou tisíc dolarů za unci. Foto: Zlato.cz

V blízkém horizontu by cena fyzického zlata mohla dosáhnout dvou tisíc dolarů za unci. Foto: Zlato.cz

K těmto ziskům nedochází náhodou. „I když nebudu určovat konkrétní časový rámec, jsem ochoten učinit odvážné tvrzení, že v blízkém horizontu by cena fyzického zlata mohla dosáhnout dvou tisíc dolarů za unci,“ tvrdí finanční expert Sean Williams na webu Business Insider. Zdůvodňuje to tím, že růstový potenciál zlata se pohybuje kolem 46 %, což by samozřejmě znamenalo ještě větší zisky těžebních společností. A jaké tři důvody Williamse k tomu vedou?

1. Klesající globální výnosy

Prvním jsou klesající globální výnosy. Dokud dluhopisy vynášely pět procent, nemělo smysl investovat do zlata, jež žádné dividendy nepřináší. „Investice do jakéhokoli dluhopisu s dvouprocentním nebo nižším výnosem by však mohla znamenat ztrátu vzhledem k inflaci, a tím i ztrátu kupní síly vlastních peněz. Situace, kdy desetileté dluhopisy Japonska nebo Německa mají negativní úrok a u amerických jsou nižší než 1,4 %, posiluje víru investorů ve zlato. I s posilujícím dolarem vůči euru a libře – silnější dolar obvykle znamená nižší ceny zlata –  náklady na držení zlata strmě klesají. Tím spíš, když zlato může ve svém pochodu pokračovat,“ zdůvodňuje Williams z poradenské firmy The Motley Fool.

2. Zvýšená poptávka po zlatě

„Za druhé vidíme skutečný nárůst poptávky po fyzickém zlatě.“ Podle květnové čtvrtletní zprávy organizace World Gold Council, který sdružuje nejvýznamnější těžaře žlutého kovu, se zlatý příliv navýšil o 363,7 tuny. „Jen abychom to uvedli do souvislostí, je to víc, než kolik zlata bylo staženo z obchodování zlatých fondů v předchozích dvou letech!“ Poptávka po zlatě nepodporují jen soukromé investice, ale je podpořena zájmem světových centrálních bank, šperkařského průmyslu a dokonce i technologického sektoru. Poptávka bude i nadále hrát důležitou roli při možném vzestupu ceny zlata.

3. Nejistota

Konečně i nejistota bude hrát svou roli. Zlato bylo vždy považováno za bezpečné parkoviště peněz do doby, než se nejasné globální vyhlídky pro růst zase vyjasní. „Nikdo si není úplně jistý, co se stane s britským odchodem z Evropské unie. Americký burzovní trh naznačuje, že obavy z Brexitu byly nadhodnoceny, ale někteří experti míní, že by to mohlo vrhnout Velkou Británii nebo EU do mírné recese. Je tu určitý pocit úzkosti mezi investory ohledně toho, co se stane dál,“ vysvětluje Williams.

Nejistotu lze spatřovat i v amerických prezidentských volbách. Pokud by se Donald Trump usadil v oválné pracovně Bílého domu, byla by to pro ekonomiku a akciové trhy USA další velká neznámá.

„Samozřejmě, že nejchytřejší věc, kterou můžete jako investor udělat, není investovat do fyzického zlata, ale rovnou do těžebních společností, jejichž akcie a dividendy by mohly výnosy ještě předčit,“ radí Williams. Zároveň ale varuje, že je třeba pečlivě vybírat, protože mnohé těžební společnosti ještě budou muset splácet miliardové dluhy. Do fyzického zlata je investice přece jen klidnější.

(rek)