Zlato letos nejlepší investicí
Zlato se letos stalo jedním z nejvýkonnějších aktiv. Jeho cena stoupla o 22 %, unce je o 312 dolarů dražší než na začátku roku. „Ze všech investičních fondů předvedly meziročně pět nejlepších výkonů právě zlaté fondy,“ píše v londýnském týdeníku City A.M. Annabelle Williamsová. „Existuje řada vysvětlení, proč tomu tak je - od síly dolaru po neobvyklé okolnosti v globální ekonomice. Ale někteří odborníci se domnívají, že zlato je prostě na trvalejší cestě ke zvýšení své hodnoty.“
„Co se týče zlata, je téměř každý optimistický,“ potvrzuje Joni Teves z UBS. „Růst ceny zlata ale způsobily rozmanité zájmy, nejen individuální investoři, byť na vysokých pozicích,“ dodává.
„Investory tlačí ke zlatu nejisté časy. Brexit, nová vláda, jak se vyvinou jednání s EU. Je tu možnost, že současný stav povede k populistické politice a s ohledem na naši ekonomiku je tu prostor i pro ochranářský protekcionismus,“ míní Annabelle Williamsová.
„Tento scénář a ochranářské politiky, jsou pro zlato povzbuzující. Investoři by měli i nadále hledat možnosti jak přidat do svých pozic ve zlatě,“ potvrzuje Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch.
Úrokové sazby a politika
Vzhledem k potenciální recesi, jíž by mohla čelit Velká Británie, naznačila Bank of England, že možná bude muset stimulovat ekonomiku, například prostřednictvím snížení úrokové sazby z již historického minima 0,5 %. I to by bylo pro zlato plus.
V USA se naopak očekává, že úroková sazba letos jednou nebo dvakrát stoupne. „Ale je tu i možnost, že sazby se nebudou zvyšovat vůbec, vzhledem k rozhodnutí Spojeného království rozhádat se s Evropou. Nic z toho naplňuje lidi důvěrou, ba právě naopak,“ soudí Williamsová.
„Změny úrokových sazeb pravděpodobně zvýší nejistotu, zpřísní finanční podmínky a dojde i ke zvýšení averze k riziku,“ vysvětluje Teves. To je další plus pro zlato. Ale není to jen politické klima, které je nejisté.
Dluhopisy bez výnosu
Dluhopisy. Ohromujících 11,7 bilionu dolarů leží v investicích s negativním výnosem. „Ještě nedávno naprosto šokující představa ukazuje míru zoufalství mezi investory, kteří hledají bezpečí. Ale kam jít? Do akcií? Americký trh se zdá předražený, zatímco akcie ve Velké Británii se zmítají pod tlakem politického dění. Jsou to matoucí časy, protože signály z trhů s dluhopisy a akciemi, kterými by se řídilo rozhodování investorů, jsou stále zakalené,“ líčí Williamsová.
Teves říká, že existuje ještě několik kategorií investorů včetně institucí, které jsou ochotny zvýšit své investice do zlata, třeba v zemích jako je Čína. Stejně jako jiné skupiny investorů se chytají trendu, že cena zlata poroste. „Mimo Spojené království je zlato jako investice daleko populárnější, zvláště mezi bohatšími. Lidé s vyššími příjmy se domnívají, že by měli mít pět procent svých peněz ve zlatě. Chtějí mít ve zlatě i odpovídající část svých aktiv,“ doplnil Markus Stadlmann z Lloyds Banking Group.
(rek)